Wielka historia Zabrza na jednym obrazku

„Zabrze w sercu Śląska” – tak brzmi slogan miasta, który promuje historyczną miejscowość jako jedno z ciekawszych miejsc do odwiedzenia na Górnym Śląsku. Nie bez powodu określone było przez samego Charlesa de Gaulle’a „najbardziej śląskim miastem ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskim ze wszystkich polskich miast”. Z Zabrzem związanych jest parę historycznych nawiązań, które w ostatnim czasie umieszczono obok siebie – na jednym muralu.

Mural jest dziełem firmy NIETAK, która profesjonalnie zajmuje się sztuką graffiti od lat. Dzieło powstało w 2021 roku i znajduje się w centrum Zabrza, na ulicy 3-go Maja, niedaleko Kopalni Guido oraz MOSiR’u. Ma za zadanie pokazać nam, że miasto wyróżniało i wyróżnia się pod wieloma względami, m.in. od strony medycznej aż po górnictwo.

Charakteryzując mural od lewej, widzimy portret górnika pracującego w kopalni – których w Zabrzu było wiele. Zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją industrialną w mieście jest Kopalnia Guido – obecnie druga najgłębsza w Europie kopalnia węgla kamiennego (udostępniona do zwiedzania dla turystów i jedyna, do której można zjechać oryginalną windą górniczą, czyli szolą). Miasto Zabrze, jak i cały region, kojarzył się od zawsze z górnictwem. Oprócz wcześniej wymienionego skansenu, warto wspomnieć m.in. o „Szybie Maciej” czy Sztolni „Królowa Luiza”, które również udostępnione są dla zwiedzających.

Tuż obok postaci górnika, widzimy portret medyka, a konkretnie prof. Zbigniewa Religę. Jest on założycielem Śląskiego Centrum Chorób Serca – jednej z najpopularniejszych klinik kardiochirurgicznych w Polsce i na świecie. To właśnie on – jako pierwszy w Polsce – przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca (1985 rok). Jest postacią legendarną, ikoną miasta i prawdziwym wizjonerem, który w tamtych czasach wyprzedzał wszystkich swoją wiedzą w zakresie medycyny. Na muralu w rękach trzyma serce – które bez wątpienia posiadał ogromne, pomagając przy tym wielu osobom.

Na środku muralu dostrzegamy portret piłkarza. Jest to oczywiste nawiązanie do Klubu Sportowego Górnik Zabrze (zał. 1948) – jednego z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. Między 1957 a 1988 rokiem, zdobył on 14 tytułów Mistrza Polski oraz 6 razy triumfował w Pucharze Polski. Oprócz tego, 29 kwietnia 1970 roku miał on okazję zagrać w finale Pucharu Zdobywców Pucharu, w którym to uległ Manchesterowi City 2:1 (bramkę dla Zabrzan zdobył ówczesny kapitan drużyny, Stanisław Oślizło). Aktualnie, Górnik Zabrze znajduje się w najwyższej klasie rozgrywkowej, jednak nie znajduje się on w strefie walki o Mistrzostwo. Dumą miasta za to mogą być kibice, którzy co mecz licznie zapełniają większą część trybun i są jednym z najliczniejszych ugrupowań kibicowskich w Polsce.

Na przedostatnim portrecie widzimy postać nauczycielki, która nawiązuje do rozwijającej się nauki w mieście. Spora liczba szkół średnich (z różnymi profilami) ma za zadanie kształcić i rozwijać okoliczną młodzież. Dodatkowo, w Zabrzu znajduje się oddział Politechniki Śląskiej (Wydział Organizacji i Zarządzania) oraz Śląski Uniwersytet Medyczny (Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym). Zabrze stawia więc na naukę i rozwój, zachęcając młodych ludzi do korzystania z możliwości edukacji.

Ostatnim portretem znajdującym się na muralu jest muzyk z trąbką w dłoniach. Zabrze to także miasto, które kładzie nacisk na rozwój muzyki i artyzmu. Najważniejszymi punktami na artystycznej mapie miasta są Dom Muzyki i Tańca (w którym odbywają się koncerty) i Teatr Nowy (prowadzony przez aktora Zbigniewa Stryja). Dla fanów rocka i cięższej muzyki, poleca się C.K. Wiatrak, które gości zespoły z przeróżnych zakątków Polski i Europy. Zabrze ma także ofertę kształcenia się muzycznie, bowiem znajduje się tu Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. Warto także napomnień o młodzieżowym chórze „Resonans Con Tutti”, założonym w 1970 roku przez Norberta Grzegorza Kroczka, który koncertuje po całej Europie. To pokazuje, że niemalże każdego tygodnia miasto ma do zaoferowania ciekawą ofertę kulturową.

Mural wyraża więcej niż tysiąc słów – Zabrze ewidentnie jest miastem historycznym oraz ciągle rozwijającym się. W swej ofercie ma wiele atrakcji industrialnych, artystycznych, naukowych czy sportowych. Bez wątpienia jest miejscem, które warto odwiedzić, by przyjrzeć się historii „serca Śląska”
z bliska. To tu historia była pisana i historia pisana będzie – w końcu to „najbardziej śląskie miasto ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast”.