W kobietach siła!

Ogromy mural powstał przy ulicy Pszczyńskiej 44 w Gliwicach. Przedstawia wydarzenie z historii miasta, które zasługuje na szczególną uwagę. Zachwyca swoim rozmiarem, detalami i jakością wykonania.

W 1532 roku husyci, wojskowi wywodzący się z Europy Środkowo-Wschodniej, uzbrojeni w maczugi i miecze, ruszyli w kierunku Gliwic. Miasto było bezbronne i zostało zaatakowane z zaskoczenia. Fosa otaczająca miasto, zapobiegała przejściu wojsk husyckich.

Mówi o kobietach, które uratowały miasto lejąc wrzątek na zamarzającą fosę. W ten sposób fosa przez całą zimę nie zamarzła, a Husyci nie mogli podjechać konnicą pod mury obronne i zaatakować miasta. Kobiety wykazały się niezwykłą inteligencją – mówi Ryszard Paprocki, autor.

Mural Ryszarda Paprockiego, upamiętnia ten wyjątkowy wyczyn. Przedstawia on kobiety wykonujące ów heroiczny czyn, wykazując się wielką odwagą i inteligencją. Mural został zaprojektowany z myślą o przypomnieniu tej niezwykłej historii i zasłużonej chwale kobiet, które uratowały miasto przed zniszczeniem. Jest on wyrazem wdzięczności dla tych wyjątkowych kobiet, które uratowały miasto przed niechybną zagładą. Jest to pamiątkowe przypomnienie o niezwykłej odwadze, inteligencji i poświęceniu, jakie te kobiety wykazały, aby ocalić swoje miasto.

Jednym z największych atutów tego muralu jest jego trójwymiarowa forma, która pozwala patrzeć na niego z różnych perspektyw i uzyskać wrażenie głębi. Artysta wykorzystał różne techniki i materiały, aby nadać swojemu dziełu trójwymiarowy charakter i sprawić, że odbiorcy poczują się jakby znajdowali się w Samym centrum wydarzeń.

R. Paprocki stworzył prawdziwe arcydzieło, które zachwyca swoją jakością i unikalnym charakterem. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i lubisz odkrywać nieznane miejsca, to mural Ryszarda Paprockiego w Gliwicach na ulicy Pszczyńskiej 44A na pewno powinien znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia!

Dla bardziej dociekliwych, zostawiam linka do materiału tvimperium. Zawiera on wywiad z autorem i nagrania, gdy prace nad tym muralem jeszcze trwały.