fot. Zbigniew Markowski

Twój ból boli bardziej

Fenomen, który poruszył zwłaszcza polskim rynkiem radiowym w połowie tego roku. Singiel Kazimierza Staszewskiego i historia jednego z jego najnowszych utworów.

A zaczęło się od…

Choć wydany 8 maja 2020 roku, to właściwie jego historia rozpoczyna się kilkanaście tygodni wcześniej. 20 marca 2020 roku rząd ogłasza wprowadzenie stanu epidemii, do odwołania. Singiel Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, promujący najnowszą, solową płytę artysty – „Zaraza”, do stanu epidemii nawiązuje. Autor – Kazik Staszewski w tekście utworu krytykuje polityka, Jarosława Kaczyńskiego za wizytę 10 kwietnia 2020 roku, na – uwaga – zamkniętym z powodu stanu epidemii COVID-19 Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której, przypomnijmy zginął ówczesny prezydent, rodzony brat polityka – Lech Kaczyński wraz z pierwszą damą. Mogłoby to nie budzić kontrowersji, gdyby nie fakt, że inne osoby nie miały w tym czasie możliwości odwiedzenia grobów swoich bliskich na tej nekropolii.

„Zamknięte cmentarze to na skutek zdarzeń
Ostatnich tygodni, ostatnich wydarzeń
Na łańcuchy patrzę, ocieram łzy
Tak jak i Ty
Tak jak i Ty”

– śpiewa Kazik

Przebojowa lista

15 maja piosenka znalazła się na pierwszym miejscu 1998. notowania listy przebojów Programu Trzeciego, które zostało następnie unieważnione przez dyrekcję Polskiego Radia Program III. 16 maja 2020 wyniki notowania zniknęły z internetowej strony stacji. Tomasz Kowalczewski, dyrektor i redaktor naczelny stacji, w wydanym tego samego dnia oświadczeniu stwierdził, jakoby złamano regulamin listy, wprowadzając utwór spoza zestawu do głosowania oraz dokonano manipulacji przy liczeniu oddanych głosów. Wskutek tego zdarzenia prowadzący od 38 lat listę – Marek Niedźwiecki, podał do publicznej wiadomości informację o swoim odejściu z Polskiego Radia, motywując je pomówieniem go o nieuczciwość w przygotowaniu audycji. Kowalczewski zawiesił następnie dziennikarza Bartosza Gila, odpowiedzialnego za liczenie głosów słuchaczy, gdy ten nie zgodził się na podpisanie oświadczenia, że ostatnie notowanie Listy Przebojów Radiowej Trójki zostało zmanipulowane. 19 maja 2020 Kazik opublikował na profilu facebook’owym zespołu Kult żądanie wycofania piosenki z notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego. Wcześniej zespół Kult poinformował na swoim Facebooku, że piosenka wraca na Listę i zachęcał do głosowania. Utwór trafił również na listę przebojów Radia ZET, gdzie po zaledwie tygodniu obecności w propozycjach znalazł się na pierwszym miejscu. Utwór stał się najbardziej znaną pozycją z płyty za sprawą kontrowersji związanych z notowaniem listy przebojów Programu Trzeciego z 15 maja 2020 roku i był szeroko komentowany w mediach polskich, jak i zagranicznych (np. w brytyjskiej BBC, czy też amerykańskich dziennikach New York Times i Washington Post).

Teledysk

8 maja 2020 roku miała miejsce premiera teledysku do piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój”. Przedstawia on Wojciecha Jabłońskiego grającego na perkusji na tle zaniedbanego budynku. Następnie po schodach zbiega Kazik, po czym zaczyna tańczyć. W końcu chwyta za mikrofon i trzęsie nim, udając, że śpiewa. Nagranie kończy się, gdy obaj muzycy stają tuż przed kamerą. Teledysk wyreżyserował Sławomir Pietrzak. 15 maja 2020 wideo opublikowane na kanale wytwórni w serwisie YouTube miało kilkaset tysięcy odtworzeń. W związku z zamieszaniem wokół notowania Listy przebojów Programu Trzeciego z 15 maja 2020 liczba odtworzeń błyskawicznie wzrosła. Trzy tygodnie później było to już 12,5 mln wyświetleń. Na 15 grudnia, 2020 roku wyświetleń jest blisko 17 mln.

Sukces komercyjny

Zaraza okazała się największym sukcesem komercyjnym w solowej karierze Kazika. To jego drugi album, który uzyskał status platynowej płyty po „12 groszach”, z tą różnicą, że „12 groszom” zdobycie tego wyróżnienia zajęło dwa miesiące, a Zarazie wystarczyło dwanaście dni. Staszewski jak dotąd osiągnął większy sukces wyłącznie z Kultem, którego album Hurra! pokrył się podwójną platyną, a koncertowy MTV Unplugged wyróżniono diamentową płytą.