Pijany jak Świnka i Project X na miarę XVII wieku.

Zapewne wielu z nas, choć raz użyło stwierdzenia pijany jak świnia, bo wiadomo, że jak ktoś jest mocno podchmielony, to właśnie tym określeniem możemy tę osobę opisać. Jednak jeśli to czytasz, zapewne nigdy nie myślałeś nad genezą tego powiedzenia. 

Dlaczego to świnka a nie na przykład dzik ?

Przecież świnki raczej znane są z taplania się w błocie i urokliwego pochrumikwania… Otóż nie wszystkie! Nasze powiedzenie odnosi się do szlacheckiego rodu Świnków, który podobno swoje nazwisko zyskał dzięki pewnemu giermkowi – Biwojowi. W roku 712 podczas polowania w lasach sudeckich miał uratować królową Libuszę, władczynię Czech i założycielkę Pragi, przed atakiem dzika. Nieustraszony Biwoj zabił dziką świnię gołymi rękami, a w podzięce królowa nadała mu nazwisko Świnka, ofiarując mu przy tym okoliczne ziemie, herb z głową dzika oraz rękę swojej siostry. Dziedzice Biwoja i jego żony wybudowali gród obronny oraz zamek w Świnach, który następnie stał się warownią obronną. 

Ale co dalej ? 

Na zamku Świnków mieszkający ród często urządzał wystawne uczty zakrapiane winem. I już wtedy słynął on z mocnej głowy i dobrego zdrowia. Można powiedzieć, że na tamte czasy był to „Projekt X”, tyle że Thomasem był Jerzy Wilhelm Świnka, który zainicjował pijacki pojedynek. Zabawa zaczęła się od zakładu mężczyzn uczestniczących w uczcie, a polegała na tym, że kto więcej wypije – wygrywa tysiące dukatów i karetę z sześcioma końmi. Jerzy Wilhelm podobno po wypiciu już dwudziestu butelek wina, opróżnił dodatkowo wiadro służące do pojenia koni, wypełnione wcześniej winem, po czym odprowadził swojego, mocno już zawianego, rywala do drzwi. Ta sytuacja wywołała tak wielkie zamieszanie w okolicy, że zaczęto używać powiedzenia Pijany jak Świnka, które przekształciło się w pijany jak świnia. 

Z czasem powiedzenie nabrało przeciwnego znaczenia, choć właściwie oznacza ono osobę, która mimo wypicia dużej ilości alkoholu nadal potrafi zachować pion. 

Wiedziałeś, że… ?

Odpowiednik tego powiedzenia odnajdziemy także w języku niemieckim, rosyjskim oraz słoweńskim, a w języku francuskim istnieje nawet powiedzenie pijany jak Polak, oznaczające osobę, która mimo spożycia sporej ilości alkoholu zachowuje sprawność umysłu i ciała. 

 

Żródła:

http://www.edusens.pl/edusensownik/pijany-jak-swinia

https://trudnyjezykpolski.pl/pijany-jak-swinia-dlaczego-wlasnie-jak-swinia/