Nowa generacja muzyki, czyli jak K-POP podbił świat na przykładzie STRAY KIDS

Muzyka jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Przez wieki ewoluowała tworząc coraz to nowsze gatunki muzyczne. Jednym z najpopularniejszych jest muzyka pop, czyli muzyka popularna/rozrywkowa. Od blisko 2012 roku świat zaczął podbijać K-Pop, czyli koreańska muzyka pop. Piosenka “Gangnam Style” od PSY, przez długi czas była najbardziej odtwarzaną piosenką w serwisie YouTube. W 2016 roku na popularności zyskał zespół BTS, który podbił serca fanów swoimi piosenkami, choreografiami, charyzmą członków oraz zaangażowaniem, jak i ciężką pracą. Wraz ze zwiększeniem zainteresowania K-Popem przez zachód, zaczęły powstawać coraz to nowsze grupy, które chciały, bądź nadal chcą osiągnąć sukces w branży muzycznej. Jednym z tych zespołów jest Stray Kids. Ale co go wyróżnia od pozostałych zespołów i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Stray Kids jest koreańskim zespołem spod wytwórni JYP Entertainment, który oficjalnie zadebiutował 25 marca 2018 z mini albumem “I Am Not”, którego głównym singlem jest “District 9”. Przed tym natomiast 17 października 2017 wydali swój pierwszy oficjalny teledysk do piosenki “Hellevator”. Zespół składa się z 8 członków: Bang Chan, Lee Know, Changbin, Hyunjin, Han, Felix, Seungmin oraz I.N. Fani mogli lepiej poznać członków dzięki reality show, które miało zaprezentować ich drogę do debiutu. JYP, czyli założyciel wytwórni, oficjalnie przyznaje, że grupa była eksperymentem, ponieważ po raz pierwszy pozwolono, aby lider grupy, czyli Bang Chan, sam wybrał członków, z którymi chce współpracować. Dodatkowo, grupa sama produkuje, pisze i komponuje swoje utwory. Wszystko to za sprawą unitu zwanego 3Rachą, w którego skład wchodzi Bang Chan, Changbin oraz Han. Nie jest rzeczą odkrywczą, że duża część współczesnych artystów dostaje gotowe piosenki. W K-Popie również ten zabieg istnieje i nie jest to nic złego. Sam lider grupy zaznacza jednak, że od początku chcieli śpiewać swoje piosenki, które sami napisali i są szczęśliwi, że dostali taką możliwość.

Grupa zyskała większy rozgłos w 2020 roku, kiedy to 17 czerwca wydali swój pierwszy album studyjny “Go Live” wraz z głównym singlem “God’s Menu”. Od tego momentu Stray Kids jest uznawane za pionierów gatunku “mala taste”. Gatunek ten zaspokaja bowiem wszystkie zmysły, tak jak jedzenie. W tym samym roku grupa wydała album “In Life” ze singlem “Back Door”, który przez magazyn “Time” został uplasowany na 8 miejscu na liście 10 najlepszych piosenek 2020 roku. W 2021 roku Stray Kids wzięło udział w “Kingdom: Legendary War” – konkurencyjnego show stacji MNET dla męskich zespołów muzycznych razem z Ateez, The Boyz, BtoB, iKon i SF9. 3 czerwca zdobyli zwycięstwo, co dało im jeszcze większy rozgłos. Ich występ “God’s DDU-DU DDU-DU” przykuł uwagę, m.in. Ryana Reynoldsa, popularnego kanadyjskiego aktora, który znany jest głównie z roli Deadpoola w serii o tej samej nazwie. Po wygraniu “Kingdom: Legendary War” 23 sierpnia Stray Kids wydało swój drugi album studyjny “Noeasy”, który sprzedał się w ponad 1.1 miliona kopii do sierpnia 2021 roku, stając się pierwszym zespołem spod JYP Entertainment, który tego dokonał. W lutym 2022 Stray Kids podpisało kontrakt z Record Records, aby wypromować grupę w Stanach Zjednoczonych, co zdecydowanie przyniosło efekty. 18 marca 2022 roku zespół wydał szósty mini album “Oddinary”, który znalazł się na szczycie list przebojów w Korei Południowej, Finlandii, Polsce i USA, sprzedając ponad 1.5 miliona kopii. Wraz z tym albumem Stray Kids po raz pierwszy zadebiutowało na liście Billboard 200 zajmując pierwsze miejsce. 7 października tego samego roku wydali siódmy mini album “Maxident”, który stał się pierwszym albumem Stray Kids i JYPE, który sprzedał się w ponad 2 i 3 milionach kopii oraz który ponownie znalazł się na szczycie listy Billboard 200.

Jak to się stało, że w ciągu swojej 5-letniej kariery Stray Kids zyskało taką popularność? Przede wszystkim jest to zasługa ich ciężkiej pracy oraz poświęcenia. Sam fakt, że grupa sama produkuje swoje utwory pokazuje, jak bardzo są zaangażowani w swoją pracę i jak bardzo kochają to, co robią. Ich muzyka bardzo często jest określana jako “głośna” ze względu na dość mocne brzmienia i najwidoczniej to wystarczyło, aby przekonać do siebie miliony fanów. Teksty ich piosenek, choreografie oraz koncepty poszczególnych albumów przykuwają uwagę, przez co odbiorca nie jest znudzony. Dodatkowo, członkowie Stray Kids są szczerzy w tym, co robią. Mogą być inspiracją dla wielu osób, starszych czy też młodszych. Patrząc na rok 2021 i 2022 można stwierdzić, że zespół przeżywa swój najlepszy okres popularności. Do tego dochodzi fakt, że coraz więcej osób słucha K-Popu i nie boi się do tego przyznać. Dane i liczby jasno na to wskazują. Sława Stray Kids oraz innych zespołów będzie tylko rosła, a my, jako odbiorcy, będziemy mogli to zaobserwować w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *