Najmłodszy napastnik reprezentacji Polski

Rok 2022 to rok XXII edycji Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbywają się w Katarze. Gdy cała Polska z dumą ogląda debiutancką bramkę Roberta Lewandowskiego na Mistrzostwach Świata, gliwiczanie wspominają innego napastnika reprezentacji Polski.

20 września 2022 w gliwickiej dzielnicy Sośnica odsłonięto mural Włodzimierza Lubańskiego. Mural znajduje się na bloku przy ulicy Przyszłości 2-6b. Lokalizacja jego powstania nie jest przypadkowa, ponieważ dzielnica Sośnica to miejsce w którym wychował się Lubański. Autorami projektu i wykonawcami jest para projektantki ceramiki i malarza „Czary-Mury” – Marta Piróg i Marek Grela. Mural powstał w ramach projektu STS „Pamiętajmy o sportowcach”, który ma na celu upamiętnienie ważnych polskich sportowców. Sponsorem przedsięwzięcia jest firma bukmacherska STS. Do powstania muralu wykorzystano około 35 litrów farb. Na muralu znajduje się 300 kafli ceramicznych w różnych odcieniach, które są symbolem bramek. Na uroczystość odsłonięcia przybył sam Włodzimierz Lubański, który przyjechał prosto z Belgii, gdzie aktualnie mieszka.

Mural Włodzimierza Lubańskiego. Fot. własne

Ale kim właściwie jest Włodzimierz Lubański i dlaczego doczekał się muralu z swoim wizerunkiem?

Włodzimierz Lubański urodził się 28 lutego 1947 roku w Gliwicach. Jest on byłym reprezentantem Polski na pozycji środkowego napastnika. Do polskiej reprezentacji dołączył mając 16 lat co czyni go najmłodszym zawodnikiem reprezentacji i rekordzistą jeżeli chodzi o wiek. Jest również drugim najskuteczniejszym strzelcem w reprezentacji narodowej. Z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo olimpijskie na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku oraz uczestniczył w XI Mistrzostwach Świata w 1978 roku. Właśnie ten mural ma za zadanie upamiętnić nie tylko samą postać Lubańskiego, ale i 50-lecie zdobycia mistrzostwa olimpijskiego 1972. Włodzimierz Lubański swoją karierę piłkarską rozpoczął w młodzieżowym klubie Sośnicy Gliwice mając 10 lat. Szybko przeszedł do GKS-Gliwice a potem do Górnika Zabrze, gdzie zadebiutował w ekstraklasie. Dzięki Górnikowi Zabrze jest siedmiokrotnym mistrzem Polski, dwukrotnym wicemistrzem Polski i zdobywcą Pucharu Polski. Swoją karierę kontynuował w belgijskich klubach.

Po zakończeniu swojej kariery Lubański został w Belgii, ukończył szkołę trenerów Federacji Belgijskiej i został trenerem oraz asystentem tamtejszych klubów piłkarskich. Jest honorowym Obywatelem Miasta Zabrze i ambasadorem Górnika Zabrze.

Jak sam powiedział podczas uroczystości odsłonięcia muralu, ma nadzieje na to, że mural zostanie inspiracją dla młodych ludzi. My również mamy taką nadzieje. Tak samo jak mamy nadzieje, że będzie to często odwiedzane miejsce przez mieszkańców Gliwic, Zabrza, jak i samego Włodzimierza Lubańskiego.