Przy ul. Teatralnej 16 w samym centrum Katowic mieści się budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Przy wejściu do budynku, po lewej stronie znajduje się piękna mozaika.
Mozaika przedstawia Terpsychorę – muzę tańca i pieśni chóralnej wywodzącą się z mitologii greckiej. Terpsychora była jedną z dziewięciu muz, które przebywały na Olimpie i swoim znakomitym śpiewem uświetniały uczty bogów. Terpsychora na mozaice w ręku trzyma lirę – swój boski atrybut. Dookoła muzy znajdują się instrumenty.
Mozaika to rodzaj sztuki szczególnie popularnej w PRL-u. Powód? Względnie łatwe wykonanie, niewymagające specjalnych narzędzi – wystarczyło potłuc glazurę na drobne kawałki i umiejętnie je przytwierdzić do ściany. Poza tym, mozaika jest dość trwała, nie wymaga specjalnego dbania i odświeżania. Podobne do tej przy wejściu do Szkoły Muzycznej mozaiki znaleźć można na Śląsku również w innych miejscach: na Tarnogórskim Centrum Kultury, Domu Handlowym Zenit, na miejskich basenach, a nawet na kościołach, czego przykładem jest Kościół św. Jadwigi w centrum Chorzowa. Niestety, wiele pięknych mozaik zostało zniszczonych przy różnych remontach i renowacjach, dlatego coraz bardziej popularne są inicjatywy obywatelskie mające na celu ochronę mozaik znajdujących się na budynkach, aby cieszyły oko jak najdłużej.