Misie koala, czy jednak nie misie?

Misie koala to takie puchate, miękkie stworzenia. Patrząc na nie człowiek ma ochotę wtulić się w te puszyste futerko, nakarmić liśćmi eukaliptusu, które stanowią ulubione pożywienie tych futrzaków. A kto nie chciałby dotknąć takiego mięciutkiego misia? Uroczy wygląd, puchate ciałka i duże noski sprawiają, że nietrudno się w nich zakochać. Już od najmłodszych lat możemy oglądać koale nie tylko w zoo, na zdjęciach, czy w programach przyrodniczych. Zwierzęta te są także wykorzystywane w bajkach dla dzieci i przeróżnych filmach.

Stworzenia te prowadzą bardzo senny tryb życia. Zdecydowaną jego większość śpią schowane na drzewach przez nawet 18-20 godzin dziennie! Można więc powiedzieć, że wstają tylko po to, by jeść 😉 . Jeśli chcielibyśmy je spotkać w ich naturalnym środowisku, musielibyśmy się wybrać aż do Australii. Swoje miejsce mają także w niektórych ogrodach zoologicznych.

Nazwa „Koala” została im nadana, ponieważ słowo to tłumaczy się na „bez wody” w języku Aborygenów – kiedyś twierdzono, że koale nie muszą pić. Po części jest to prawda, ponieważ sporo wody dostarczają im zjadane liście eukaliptusów, jednakże w czasie upałów, a także suszy, zwierzęta te chętnie sięgają po wodę z innych miejsc. Niestety te urocze zwierzęta są poważnie narażone na wyginięcie. Dlatego w 1927 roku zostały objęte ochroną. Dodatkowo w Australii zdarzają się pożary. Koale są bardzo spokojne, znaczną część dnia przesypiają, a ogień stanowi dla nich ogromne zagrożenie. W ostatnim długotrwałym i tragicznym w skutkach pożarze australijskiego buszu, który trwał na przełomie 2019 i 2020 roku, zginęło wiele zwierząt, nie tylko koali, a te które przeżyły, często traciły swoje miejsce do życia.

Użyłam na początku słowa „miś”. Tak bowiem słyszy się najczęściej – mówimy, słyszymy, czytamy o misiach koala. To jednak nie jest prawda, ponieważ koale wcale nie są misiami! Nie należą one do rodziny niedźwiedzi, nie ma między nimi żadnego pokrewieństwa, chociaż ich wygląd jest bardzo podobny – to właśnie spowodowało, że zaczęto je nazywać misiami. Koala australijski należy do torbaczy z rodziny koalowatych, natomiast niedźwiedzie to gatunek drapieżnych ssaków z rodziny niedźwiedziowatych. To właśnie jedyna cecha, która łączy niedźwiedzie z koalami – są ssakami. Pomimo tego, że z misiami mają one niewiele wspólnego, to jednak nazywanie ich tym określeniem jest urocze, nieprawdaż?  Przecież niedźwiedzie kojarzą się z groźnym zwierzęciem, ale miś? Miękkie, futrzaste misie koala 🙂