Podobno to słowo zna każda osoba, śledząca modę i jej trendy. Wpisuję więc w „wujka” Google „bomberka słowo” i wyskakuje mi „bomber”. Myślę sobie okej, pewnie bomberka to zdrobnienie… A więc wchodzę i czytam. Bomber to osoba dokonująca zamachów bombowych lub planująca je… Halo halo, coś tu nie gra. Jakim cudem to słowo ma znać każda osoba śledząca trendy modowe?! Przecież to nie ma nic wspólnego z modą!

A więc szukam dalej…

– Kochanieee… Jeśli zastanawiasz się co mi kupić na urodziny, to ostatnio widziałam w sklepie taką ładną bomberkę…

– ale to jakaś nadziewana? Z białą czekoladą? Z wiśniami? Bo przecież takie lubisz

– nie bombonierkę Głuptasie! Chodziło mi o pilotkę

– nadal nie rozumiem…

– no szwedkę kochanie.. już nie wiem jak ci inaczej wytłumaczyć, o co mi chodzi… Ehh sama sobie ją kupię…

Okazuje się, że bomberka to typ kurtki zapinanej na zamek. Najczęściej ma ściągacze na wysokości talii i na końcu rękawów oraz dwie kieszenie po bokach. Nie posiada kołnierza ani kaptura oraz ma uniwersalny i modny krój. Określenia takie jak pilotka czy szwedka, również nazywają taki właśnie typ kurtki.

Wywodzi się ona od kurtki projektowanej niegdyś dla pilotów i członków załogi sił powietrznych. Sprawdza się bowiem idealnie w mniej korzystnych warunkach, kiedy trzeba chronić ciało przed wychłodzeniem. Dodatkowo kurtka ta nie krępowała ruchów, co było szczególnie ważne przy pracy za sterem, gdzie mobilność odgrywa istotną rolę.

Początkowo ten typ kurtki produkowany był w dwóch kolorach: granatowym oraz oliwkowozielonym. Wtedy charakterystycznym elementem była również pomarańczowa podszewka. Popularność na większą skalę zdobyły w latach 70.  ubiegłego wieku jako charakterystyczny element ubioru niektórych subkultur, np. punkowców. Dopiero dwadzieścia lat później zaczęto je produkować w różnych kolorach i z różnymi elementami, jednak nie zmieniając ich charakterystycznych cech, aby bomberka pozostała bomberką.

Kurtkę typu pilotka można nosić niezależnie od płci. Dodatkowo sprawdza się jako dodatek do sportowych stylizacji, ale również do tych bardziej eleganckich. Pilotki określa się także jako bomber jacket, ale na przyszłość pamiętajcie, że dopisanie „jacket” ma ogromne znaczenie, bo bez tego ktoś może uznać Was za potencjalnych terrorystów.