Kiedyś byłam różą nim przyszedłeś tu…

8 czerwca 2021r. w rocznicę 70-tych urodzin Kory na Starych Bielanach odsłonięto mural upamiętniający legendarną piosenkarkę. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa – artystka przez wiele lat mieszkała na ulicy Płatniczej, słynącej z zabytkowych lamp gazowych. Mural znajduje się przy ul. Żeromskiego 44/50, na ścianie szczytowej budynku mieszkalnego przy ul. Kleczewskiej. Przedstawia piosenkarkę Maanam otoczoną kwiatami róż, co jest nawiązaniem do utworu „Róża”, w którym Kora śpiewała o miłości i wielkich uczuciach. Wokół budynku z muralem posadzono 320 krzewów róż.

– Kora była niezwykłą artystką, była również kobietą walczącą o prawa kobiet, prawa mniejszości i prawa każdego człowieka. Walczyła również o siebie. Muszę przyznać, że dzisiaj słychać to w jej muzyce, słychać to, co robiła przez całe swoje życie. Myślę, że siła i odwaga do walki, które zostały w jej muzyce, są przesłaniem dla każdej i każdego z nas – mówiła na uroczystości odsłonięcia muralu dla TVN24 wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Kora przez wiele lat mieszkała na Bielanach. – Kiedy po praz pierwszy oglądaliśmy ten dom, Kora usiadła na fotelu na tarasie i powiedziała, że się stąd nie rusza – wspomina Sipowicz. Nieruchomość kupili od Grzegorza Rosińskiego, rysownika i autora serialu animowanego „Thorgal”.

Projekt muralu wykonał ilustrator Tomasz Majewski, a wykonawcą jest Good Looking Studio. Do prac włączył się także Kamil Sipowicz, który od początku wspierał inicjatywę bielańskiego urzędu.