Jacek Cygan – główna tajemnica Sosnowca

Czy wiecie, że w Sosnowcu powstał niezwykly mural z wizerunkiem Jacka Cygana? Jacek Cygan niewątpliwie jest wybitną postacią w świecie muzyki i pochodzi z tego miasta. Teraz sosnowiczanin spogląda na swoje miasto ze ściany.

Ale czy wiecie, że na początku to była wielka zagadka? Nikt z mieszkańców miasta nie powinien się domyślić, że ten mural jest poświęcony Jackowi Cyganowi. Urząd Miasta do końca utrzymywał w tajemnicy, kogo przedstawiać ma kilkunastometrowy portret, ale ludzie szybko domyślali się, kto został uhonorowany wizerunkiem w centrum. Sprawę ułatwiał również fakt, że na początku sierpnia odsłonięto mural z postacią Jana Kiepury, co jasno wskazywało na to, że możemy teraz spodziewać się również podobnej pracy oddającej hołd Jackowi Cyganowi.

Kto to jest Jacek Cygan?

Urodził się 6 lipca 1950 w Sosnowcu. Jacek Cygan jest autorem tekstów piosenek, poeta, dramaturg, scenarzysta, prozaik, tłumacz, juror i organizator festiwali muzycznych, osobowość telewizyjna. Napisał ponad tysiąc tekstów piosenek, z czego wiele stało się przebojami W 1975 roku wraz z Jerzym Filarem założył grupę Nasza Basia Kochana, z którą w 1976 roku zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest członkiem kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa i Akademii Fonograficznej ZPAV, kawalerem Orderu Uśmiechu, a od 2014 roku – honorowym obywatelem Sosnowca. Jednym z jego największych sukcesów artystycznych było napisanie tekstu piosenki „To nie ja!” – z muzyką Stanisława Syrewicza – dla Edyty Górniak. Utwór reprezentował Polskę podczas 39 konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie w 1994 roku, gdzie zajął drugie miejsce, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii udziału kraju w widowisku oraz zdobywając tytuł „największego osiągnięcia polskiej piosenki za granicą”.

Mural już teraz można oglądać przy ulicy Kościelnej. Oficjalne otwarcie odbyło się 18 września 2022 r. podczas Dni Sosnowca. To właśnie ten dzień urodzin miasta poświęcony zostanie osobie Jacka Cygana i jego wybitnej twórczości. Na jego otwarcie przybył sam Jacyk Cygan. Jak powiedział dziennikarzom: “ja nie lubię patrzeć na swoje zdjęcie, ale to mamy zupełnie inne sytuacje, bo to jest projekt artystyczny. Jestem wzruszony i rozczulony z powodu ważnych dla mnie słów. Generalnie oceniam ten mural, w kategorii muralu, jak jeden z najładniejszych jaki widziałem niezależnie od tego że ja tam jestem, czy ktoś inny .”

Mural wykonany został przez duet artystyczny Czary Mury, w skład którego wchodzi projektantka ceramiki Marta Piróg oraz malarz Marek Grela. Para artystów które wykonują mural, zrobiły to w 4 tygodnie, jednak same przygotowanie trwało półtora roku. Praca ta łączy w sobie wiele różnych technik malarskich i ceramicznych. Można ją zobaczyć, patrząc na okulary Jacka Cygana, które są wykonane z ceramicznych mozaik i bardzo realistycznie odbijają światło. Na szaliku literki i one nie są przypadkowe. Natomiast to jest oryginalny wzór szalika Jacek Cygana. Sam poeta przysłał im ten szalik. Każda z tych liter jest wyklejona mozaiką ceramiczną, która robiła Pani Marta. Uważam że, ciekawostką są również wspomniani artyści. Dwanaście tekstów piosenek układa się w jego cień. Najwięcej przygotowań począwszy od ich wyboru poprzez znalezienie wiarygodnego źródła dla weryfikacji poprawności aż po komputerowe ułożenie i przeskanowanie to 10 metrów wysokości budynku. Wyobraźcie sobie, ile czasu spędzili pracując nad literami w tle, który trzeba było tam wpisać. Bo żeby stworzyć te wszystkie słowa , trzeba było nakleić kilkadziesiąt metrów kwadratowych folii i szablonów. Potem małym pędzelkiem każdą literkę odmalować osobną i potem na folii zerwać.

Wydaje mi się że tam było dużo pracy której nie widać, ale która była konieczna, żeby mogliśmy zobaczyć teraz ten efekt.