
Przedstawione murale znajdujące się pod wiaduktem na ulicy Kolejowej w Jaworznie ukazują jak pod wpływem czasu zmieniła się ulica Grunwaldzka nosząca niegdyś nazwę Krakowskiej. Pomysł na graffiti powstał w 2013 roku a twórcami tego dzieła są dwaj grafficiarze z małopolski – Marcin Skurowski oraz jego kolega ukrywający się pod pseudonimem Oner. Artyści na ponad 100 metrów kwadratowych zużyli około 200 farb, a cała praca nad muralem trwała tydzień.
Zadanie nie było łatwe jak podkreślał pan Marcin, ponieważ realizacja takiego projektu wymagała sporo pracy, lecz przy zgranej i zaufanej ekipie, użyciu odpowiedniej kolorystki i materiałów oraz dobrego kontaktu ze zleceniodawcą, którym był Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie udało się stworzyć coś wspaniałego. Po udanym wykonaniu tego zlecenia artyści murali otrzymali kolejne zamówienia, lecz tym razem w innych częściach miasta.
Pomysł jak i wykonanie jest świetne, dzieło zasłoniło wcześniejsze akty wandalizmu a zastąpiło je ciekawą formą artystycznego wyrazu. Murale można do tej pory podziwiać podczas spaceru lub jadąc samochodem przez wiadukt na ulicy Kolejowej. Każdy kto interesuje się historycznymi muralami może obejrzeć podobne pocztówki z przeszłości w takich dzielnicach Jaworzna jak Leopold czy Osiedle Stałe, przedstawiają one nieistniejącą już pływalnię, a także stację kolejową w Jaworznie oraz ulicę Morcinka z lat 60 ubiegłego wieku.