IEM na MURALU

Mural, który powstał w 2021 roku w Katowicach przy ulicy 1 Maja 53, to pierwszy tak wielki mural na cześć corocznych e-sportowych rozgrywek – Intel Extreme Masters. Pokrywa całą boczną ścianę kamienicy. Autorką malowidła jest znana streetart’owa artystka ze Śląska – Mona Tusz.
Przedstawia niegasnącą potrzebę człowieka do doskonalenia się, stawiania sobie coraz wyżej poprzeczek i trudniej osiągalnych celów. A także o tym jaką rolę pełni w tym procesie rywalizacja oraz współpraca z innymi. Jedną z głównych inspiracji przy tworzeniu obrazu były stare ilustracje science-fiction z lat 70 i 80, zwłaszcza prace francuskiego artysty Jeana Girauda.

Na muralu możemy zauważyć ikony różnych gier, przykładowo Starcraft i Counter Strike. Całość jest utrzymana w kosmicznej stylistyce. Trzy kolumny przypominają podium, a postaci przypominające astronautów próbują dostać się na ich szczyt. Artystka wykorzystała wystający ze ściany kanał, najprawdopodobniej wentylacyjny. Na nim, w najwyższym punkcie budynku, namalowała trofeum, które jest wręczane zwycięskiej drużynie po finale CS:GO.

Myślę, że gracze są mile zaskoczeni tym muralem, a dla osoby, która nie gra w gry będzie to ciekawe malowidło. Na początku myślałem, że chodzi o jakieś kosmiczne rzeczy, lecz z czasem, gdy się przyjrzałem, zauważyłem wszystkie szczegóły, które się tam znajdują. Bardzo polecam i jestem ciekawy, jak Wy odbierzecie ten mural.