Człowiek Witruwiański na ścianie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego 

Człowiek Witruwiański to rysunek, który stworzył Leonardo da Vinci w 1490 roku, na podstawie pracy architekta Marco Vitruviusa Polióna, za pomocą pióra, atramentu i ołówka. Przedstawia on mężczyznę
z rozłożonymi rękami i nogami na tle kwadratu oraz koła. Mozaikę Człowieka Witruwiańsiego można zobaczyć na zewnętrznej ścianie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Należy zaznaczyć, że oryginał jest nieco mniejszy od tego, który znajduje się na budynku Wydziału WNSu, ponieważ ma on jedynie wymiary 34,3 × 24,5 cm. Oryginał również, w przeciwieństwie do swojej imitacji, posiada tekst, zapisany odbiciem lustrzanym. 

Człowiek narysowany przez da Vinci’ego, a wcześniej przez Vitruviusa jest kanonem ludzkich proporcji, znaczy to, iż wyznacza on, jakie proporcje ludzkiego ciała charakteryzują piękno i harmonię. Sam Marco Vitruvius przekazał w swoim tworze, iż naturalnie wymiary człowieka są skomponowane tak, że: 

  • piędź (dłoń) jest równa czterem palcom 
  • stopa jest równa czterem dłoniom 
  • Łokieć (kubit) jest równy sześciu dłoniom 
  • cztery łokcie dają człowieka 
  • krok jest równy czterem łokciom 
  • człowiek jest równy 24 dłoniom 

Lecz dlaczego Wydział Nauk Społecznych zdecydował się umieścić symbol człowieka spod ręki Leonarda da Vinciego na murze swojej siedziby? Czy nie bardziej pasowałby na Wydziale Antropologii?
Jak nazwa wskazuje WNS, czyli Wydział Nauk Społecznych skupia się na społeczeństwie. Według definicji społeczeństwo to zbiorowość pewnej grupy osób, która zamieszkuje dany teren. Wnioskując, społeczeństwo to ludzie, a wśród ludzi znajduje się pojedyncza jednostka – Człowiek. To właśnie człowieka przedstawił na swoim rysunku Leonardo da Vinci. Nie można było więc trafić w lepszy symbol, niż właśnie ten, który widnieje na budynku Wydziału Uniwersytetu Śląskiego na ul. Bankowej 11 w Katowicach. To właśnie człowiek jest symbolem społeczeństwa. A także WNSu.